رژیم غذایی

آیا ویتامین D میتواند خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهد؟

ویتامین D
ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که نقش های مهمی در بدن شما ایفا می کند.

این ماده مغذی به ویژه برای سلامت سیستم ایمنی مهم است. بسیاری از مردم را به این فکر می‌اندازد که آیا مصرف مکمل ویتامین D ممکن است به کاهش خطر ابتلا به کرونا کمک کند.

در حالی که هنوز هیچ درمانی برای از ریشه کن شدن COVID-19 وجود ندارد. اقدامات پیشگیرانه مانند فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت مناسب میتواتد شما را از ابتلا به ویروس محافظت کند.

همچنین، برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن سطوح سالم ویتامین D می تواند به حفظ سلامت سیستم ایمنی شما کمک کند و ممکن است به طور کلی از بیماری های تنفسی محافظت کند.

یک مطالعه اخیر نشان داد که بیماران بستری شده با COVID-19 که سطوح کافی ویتامین D داشتند، خطر پیامدهای نامطلوب و مرگ کمتری داشتند.

این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه ویتامین D بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد، و چگونه مکمل این ماده مغذی ممکن است به محافظت در برابر شرایط تنفسی کمک کند.

ویتامین D چگونه بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد؟

ویتامین D برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن – که اولین خط دفاعی بدن شما در برابر عفونت و بیماری است – ضروری است.

این ویتامین نقش مهمی در تقویت ایمنی دارد. این ماده دارای خواص ضد التهابی و تنظیم کننده سیستم ایمنی است و برای فعال سازی دفاعی سیستم ایمنی بسیار مهم است.

این ویتامین برای تقویت عملکرد سلول های ایمنی، از جمله سلول های T و ماکروفاژها، که از بدن شما در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند، شناخته شده است.

در واقع، این ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی به قدری مهم است که سطوح پایین آن با افزایش حساسیت به عفونت، بیماری و اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی مرتبط است.

به عنوان مثال، سطوح پایین این ویتامین با افزایش خطر بیماری های تنفسی، از جمله سل، آسم، و بیماری انسدادی مزمن ریه ، و همچنین عفونت های تنفسی ویروسی و باکتریایی مرتبط است.

علاوه بر این، کمبود آن کاهش عملکرد ریه مرتبط است، که ممکن است بر توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت های تنفسی تأثیر بگذارد.

تاثیرات ویتامین D

آیا مصرف ویتامین D می تواند شما را در برابر COVID-19 محافظت کند؟

در حال حاضر، هیچ درمانی برای COVID-19 وجود ندارد. مطالعات کمی تأثیر مکمل‌های ویتامین D یا کمبود ویتامین D را بر خطر ابتلا به کروناویروس جدید، SARS-CoV-2 بررسی کرده‌اند.

با این حال، یک مطالعه اخیر نشان داده است. که سطح 25 هیدروکسی ویتامین D خون حداقل 30 نانوگرم در میلی لیتر به نظر می رسد به کاهش احتمال پیامدهای بالینی نامطلوب و مرگ در بیماران بستری شده در بیمارستان مبتلا به کووید-19 کمک می کند.

داده های بیمارستانی 235 بیمار مبتلا به کووید-19 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در بیماران بالای 40 سال، افرادی که سطوح کافی ویتامین D داشتند، 51.5 درصد کمتر در معرض پیامدهای نامطلوب از جمله بیهوشی، هیپوکسی و مرگ در مقایسه با بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D بودند.

همچنین مطالعات دیگر نشان داده‌اند که کمبود ویتامین دی ممکن است به عملکرد سیستم ایمنی آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی را افزایش دهد..

یک بررسی اخیر که شامل 11321 نفر از 14 کشور بود نشان داد که مصرف این مکمل خطر ابتلا به عفونت‌های حاد تنفسی (ARI) را در افرادی که سطح ویتامین D کافی داشتند کاهش می‌دهد.

به طور کلی، این مطالعه نشان داد که مکمل های ویتامین D خطر ابتلا به حداقل یک ARI را تا 12 درصد کاهش می دهد. اثر محافظتی در افرادی که سطح ویتامین D پایینی داشتند قوی‌تر بود.

علاوه بر این، این بررسی نشان داد که مکمل‌های ویتامین دی زمانی که روزانه یا هفتگی در دوزهای کوچک مصرف می‌شوند در محافظت در برابر ARI مؤثرتر هستند. زمانی که در دوزهای بزرگ‌تر و با فواصل زیاد مصرف می‌شوند کمتر مؤثر هستند.

همچنین نشان داده شده است که مکمل های ویتامین D مرگ و میر را در افراد مسن که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های تنفسی مانند COVID-19 هستند کاهش می دهد.

مکمل

طوفان سیتوکین

کمبود ویتامین D برای تقویت فرآیندی به نام “طوفان سیتوکین” شناخته شده است.

سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که بخشی جدایی ناپذیر از سیستم ایمنی بدن هستند. آنها می توانند اثرات پیش التهابی و ضد التهابی داشته باشند و نقش مهمی ایفا کنند و به محافظت در برابر عفونت و بیماری کمک کنند.

با این حال، سیتوکین ها همچنین می توانند تحت شرایط خاصی باعث آسیب بافت شوند.

طوفان سیتوکین به آزادسازی کنترل نشده سیتوکین های پیش التهابی اشاره دارد که در پاسخ به عفونت یا عوامل دیگر رخ می دهد. این آزادسازی بی نظم و بیش از حد سیتوکین ها منجر به آسیب شدید بافتی می شود.این موضوع پیشرفت و شدت بیماری را افزایش می دهد.

در واقع، این عامل اصلی نارسایی اندام های متعدد و سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) و همچنین عامل مهمی در پیشرفت و شدت COVID-19 است.

به عنوان مثال، نشان داده شده است که بیماران مبتلا به موارد شدید COVID-19 تعداد زیادی سیتوکین، به ویژه اینترلوکین-1 و اینترلوکین-6 آزاد می کنند.

کمبود ویتامین دی با کاهش عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است و ممکن است طوفان سیتوکین را افزایش دهد.

به این ترتیب، محققان فرض می‌کنند که کمبود ویتامین D ممکن است خطر عوارض شدید COVID-19 را افزایش دهد. همچنین این مکمل ممکن است عوارض مربوط به طوفان‌های سیتوکین و التهاب کنترل‌نشده را در افراد مبتلا به COVID-19 کاهش دهد.

ویتامین

دوز های مختلف

در حال حاضر، کارآزمایی‌های بالینی متعددی در حال بررسی اثرات مکمل‌های ویتامین D (در دوزهای حداکثر 200000 واحد بین‌المللی) در افراد مبتلا به کووید-19 هستند.

تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. مهم است که بدانیم مصرف این مکمل به تنهایی نمی تواند شما را از ابتلا به COVID-19 محافظت کند.

با این حال، کمبود ویتامین D ممکن است با آسیب رساندن به عملکرد سیستم ایمنی، مستعد ابتلا به عفونت و بیماری کلی را افزایش دهد.

این امر به ویژه با توجه به اینکه بسیاری از افراد دچار کمبود این ویتامین هستند، به ویژه افراد مسن که بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی مرتبط با کووید-19 هستند، بسیار نگران کننده است.

به این دلایل، ایده خوبی است که از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین D شما را آزمایش کند. تا مشخص کند آیا کمبود این ماده مغذی مهم دارید یا خیر. این امر به ویژه در ماه های زمستان بسیار مهم است.

بسته به سطح خونی شما، مصرف مکمل با 1000 تا 4000 واحد بین المللی ویتامین D در روز معمولا برای اکثر افراد کافی است. با این حال، کسانی که سطوح خونی پایینی دارند اغلب به دوزهای بسیار بالاتری نیاز دارند تا سطح خود را به محدوده مطلوب افزایش دهند.

اگرچه توصیه‌ها در مورد اینکه چه چیزی سطح بهینه این ویتامین را تشکیل می‌دهد متفاوت است. اکثر کارشناسان موافق هستند که سطوح بهینه ویتامین D بین 30 تا 60 نانوگرم در میلی‌لیتر (75 تا 150 نانومول در لیتر) قرار دارد.

نکته

با پزشک خود در مورد مکمل ویتامین D برای تقویت سیستم ایمنی کلی خود صحبت کنید.

1 دیدگاه در “آیا ویتامین D میتواند خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *